Potęga plotki- Skażenie w Polsce

Zapewne część z was słyszała ostatnimi czasy o domniemanej awarii reaktora, wybuchu za wschodnią granicą i nadciągającej radioaktywnej chmurze 🙂 Co prawda temat już w wiadomościach umarł, jednak na  niektórych forach ludzie dalej pytają: doszło do wybuchu, czy nie? Jako, że jestem trochę w temacie (na zamkniętym już forum www.atom.edu.pl, miałem o ok 200 wpisów więcej niż druga najbardziej aktywna osoba 😉 ) postanowiłem coś na ten temat skrobnąć 🙂

Zaczęło się mniej więcej tak:
SuperNowości

A następne po kolei wszystkie e-wiadomości zaczęły na swych stronach informować o awarii, wybuchu, nieszczelności czegoś, co mogło by doprowadzić do skażenia w Polsce. Najpierw ludzie mówili, że to u nas się stało, potem, że reaktor na Ukrainie zaliczył zgon.
Następnie na facebooku pocztą łańcuszkową ludzie zaczęli dostawać informacje od znajomych, czasami z zagranicy, że do czegoś doszło.  Pojawiały się wpisy typu:
Cześć Maciek, oglądałem tu u nas w Stanach wiadomości, pozamykałeś okna? 😀
Chodziło o radioaktywna chmurę.

„W Wielu kieleckich sklepach zaczęto wykupować płyn lugola”
Pisze echodnia.eu

„W kilku miastach Polski m.in. w Kielcach, Radomiu, Bydgoszczy wybuchła panika – zamawiany jest w aptekach w ogromnych ilościach płyn Lugola” piszą z kolei wiadomości24

W końcu serwisy zaczęły informować, że wyciek to plotka, swą wiedzę czerpały od Państwowej Agencji Atomistyki. Więc wchodzę na paa.gov.pl a tu ZONK!  Strona była tak oblegana, że padły serwery i ani nie można było nic przeczytać, ani sprawdzić mapki z pomiarami promieniowania.

Panika trwała mniej więcej przez dwa dni, w tym czasie ja, ze spokojem obserwowałem swoją mapkę 🙂
Zresztą to również wasza mapka

Mapkę znajdziecie pod TYM adresem.
Cóż to za fisiowna mapka? Od jakiegoś czasu jestem w projekcie radioactive@home. Każdy zainteresowany może dołączyć do grona osób posiadających własne urządzenie pomiarowe. Dzięki temu urządzeniu i odpowiedniemu oprogramowaniu, dane z licznika geigera eksportowane są na mapkę i w czasie rzeczywistym możecie zobaczyć odczyt poziomu promieniowania. Oznacza to tyle, że razem tworzymy niezależna sieć ostrzegawczo -informacyjną.
Jak widać PAA dała plamy, nie potrafiła udostępnić obywatelom informacji, a powiem więcej, jak już wspominałem, WSZYSTKIE serwisy twierdzące, że wybuch to plotka opierał się na danych PAA, co to oznacza? Że TEORETYCZNIE, gdyby doszło do małego, nieszkodliwego skażenia, to PAA, mogła by to utajnić, a przez to NIKT z was nie wiedział by o skażeniu.

Podsumowując: Skażenia nie było, plotka pojawiła się na serwisie wykop. Po czym ktoś poinformował o wpisie lokalne media, skoro mówiły o tym lokalne media, to inne lokalne media też musiały mieć newsa, skoro mówiły o tym media lokalne to i te większe musiały o tym wspomnieć i tak to się zaczęło

W związku z tym zachęcam do dołączenia do projektu, pod TYM adresem, jest dział poświęcony projektowi R@H.
Koszt czujnika, zależy od aktualnego kursu euro, ja płaciłem ok 120zł, a wygląda on tak:

Małe urządzenie zasilane z portu USB.

Skoro jest dział poświęcony R@H to, czy są inne działy? Oczywiście!Wszystko opiera się na BOINC’u, w skrócie: obliczeniach rozproszonych. Pobierając za darmo program BOINC menager, możecie dołączyć do wybranego przez siebie projektu i razem z innymi, setkami tysięcy użytkowników pomagać nauce. Program będzie używał mocy obliczeniowej waszego komputera i wspomagał naukowców w wielu dziedzinach, choćby stworzeniu szczepionki przeciw HIV, badaniu kosmosu i całej masie innych autorskich projektów.

Program jest tak skonstruowany, aby używać mocy komputera tylko wtedy, gdy nie jest ona gospodarowania. Teraz piszę ten post, a mój program pomaga naukowcom w odnalezieniu szczepionki na raka i malarię. Ale za chwilę chcę obejrzeć trailer Avengers 2 w full HD i program sam przejdzie w stan uśpienia, żeby mi się nic nie cięło. Chcę przez to powiedzieć, że możecie pomagać nic nie robiąc.
Powiecie, że to bujda. Nie, programy tego typu działają od kilkunastu lat. W starym czasopiśmie kilka lat temu czytałem, że gdyby użyć mocy obliczeniowej kilku milionów komputerów, to w ciagu miesiecy wynaleziono by leki na śmiertelne choroby. Obecnie BOINC to największa tego typu platforma zrzeszająca.

W razie pytań piszcie na predatoraf@wp.pl, albo na fb: Rafał Romanik lub WyprawyLEONA

2 komentarze do “Potęga plotki- Skażenie w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *