Mauzoleum- część podziemna

Data: 2 Maja 2013
Godzina: 16:30
Temperatura: ok 15C
Koordynaty50 45 53 16 17 49

Lokalizacja obiektu 
ŁATWA, średnia, bez trapera się nie obejdzie
Zapotrzebowanie sprzętowe
brak, małe, ŚREDNIE, musisz załatwić tragarza
Poziom trudności 
mały, ŚREDNI, armageddon
 

Za pierwszym razem nie udało mi się wejść do podziemi, gdyż byłem sam, a wejście polega na opuszczeniu się przez wykuty otwór. Problem stanowi różnica wysokości. Bo od podłogi Mauzoleum do podłogi podziemi jest ok 3,5m. Za drugim razem przyjechałem z kolegami, a do tego wziąłem linę 🙂

Ja dysponowałem latarką Ultrafire 502B o mocy ok 800lm ( zwykła podręczna latarka ma ok 50-80lm), a do tego światło kolegi o mocy ok 250lm. Niestety film i tak wyszedł dosyć ciemny, po części wynika to z faktu, że mam ciemny obiektyw w aparacie, a druga sprawa to widocznie potrzebna jest większa moc świetlna. Tak, czy inaczej, zapraszam na film 🙂 Dodam tylko, że najlepiej jest oglądać, gdy na monitor nie pada żadne światło, a więc wieczorem. Film w miniHD.11 komentarzy do “Mauzoleum- część podziemna”

 1. sa jeszcze 3 poziomy wejscie do nich kryje sie pod gruzem Tam gdzie jest dziura wyżłobiona w podłodze . zostało one wysadzoone i zasypoane przez naszych po wojnie By nikt tam nie zagladał Dużo wywrotek tam zrzucona z ciezkim gruzem i skałami by nikt tam nie odkopał tego.

 2. Nie wiem skąd jest ta osoba, ale ja piszę tak ogólnie, nie odnoszę się do nikogo.
  Tak więc, nie czuć w tym miejscu żadnej ponurej atmosfery, zresztą obiekt przypomina średniowieczną warownię, aniżeli coś co należało by do Niemców 🙂

 3. W tym przypadku Leonie nie chodzi o osobę z Głuszycy. Tego typu relacje zawarte były w jednym z programów dotyczących okultystycznych praktyk SS na kanale Discovery o ile pamiętam- Dlatego pytam z tak z czystej ciekawości!

 4. Nie 🙂 To raczej mit, który powiela jedna osoba. Zresztą za tą złą „aurę” może odpowiadać fakt, że jak już wspominałem w filmie, kogoś w podziemiach zamordowano, przez co mieszkańcy Wałbrzycha mogą odczuwać jakiegoś rodzaju niepokój i strach przed tym miejscem, ale to był bardzo bardzo dawno temu. Jak ja się tam pojawiłem to czułem fascynację, budowlą rzecz jasna. Więc byłem niejako szczęśliwy, gdy tam dotarłem, nie czułem żadnych złych emocji, czy niepokoju.

 5. Mam pytanko Leonie czy przechadzając się po obiekcie czułeś jakąś niepokojącą atmosferę, która rzekomo towarzyszy zwiedzaniu sanktuariów SS w których oddawano cześć pogańskim bóstwom, a w szczególności Bachometowi.

 6. Anonimowy- masz rację, dziwne jest to, że obiekt nie został wysadzony, być może powód jest bardzo prosty, nie było czasu, albo nie było czasu na zabranie czegoś z podziemi, więc wysadzenie i tym samym zniszczenie tego czegoś było nieopłacalne 😉
  Po satanistach i narkomanach chyba nie ma już śladu. Teraz zostali amatorzy procentowych trunków. Jak już pisałem we wcześniejszym poście, na posadzce leżą kilogramy szkła. A jak wchodziliśmy do podziemi to spotkaliśmy grupkę, nie wiem czy mogę ich nazwać młodzieżą, osób w wieku 14-17lat, którzy coś popijali, w każdym razie mocno waliło winem, czego wcześniej nie było czuć.

 7. Ogrom podziemi mnie właśnie zaskoczył, spodziewałem się tunelików, a tu są bardzo wysokie i szerokie korytarze.
  100 ciał? Ja słyszałem, że PRAWDOPODOBNIE pochowano tutaj kilku wyższych rangą Niemców.
  Jeżeli chodzi o renowację Mauzoleum to nie ma takiej opcji, w Polsce mamy wiele wspaniałych pałacyków no i prawdziwe cudo, czyli Kościół ewangelicki w Żeliszowie (strach do niego wchodzić, bo dach się wali, niedługo tam wpadnę 😉 ), ale nie ma kasy żeby o to wszystko zadbać. Zresztą słyszałem opinie, żeby Mauzoleum właśnie zniszczyć, bo po co nam świątynia poświęcona nazizmowi. Moje zdanie jest takie: Nie odbudowujmy tego, ale zabezpieczmy na tyle, żeby dalej się to nie niszczyło. Niech to wpiszą do rejestru zabytków chociaż.

 8. Niezrozumiałym jest fakt, że obiekt ten jako jedyny tego typu w Europie a było ich kilka nie został zrównany z ziemią. TZW. mauzolea to budowle w których odprawiano okultystyczne przedstawienia połączone z inicjacją młodych ss-manów,stanowiących sadystyczne zaplecze kadr obozów koncentracyjnych.W samych powojennych niemczech dekretem tamtejszych władz wysadzono kilka podobnych obiektów w powietrze, podobny los spotkał taki obiekt na Mazurach w Polsce zaraz po wojnie, a ten w Wałbrzychu pozostał aby straszyć ludzi i stanowić pożywkę dla wszelkiej maści satanistów i narkomanów!

 9. Na filmie widać,że te podziemia były dość obszerne.Te podziemia zostały odkryte w 1953r.Wejście było dobrze zamaskowane.Podziemia te nazywane były”Krwawy Grób”.W podziemiach złożonych było 100 ciał.Podczas obrzędów do tych podziemi wrzucano młodych rekrutów na cały dzień.Niedawno to miejsce odwiedził Mik Goldman.Jego matka pochodziła z Dolnego Śląska i musiała uciekać przed nadchodzącymi bolszewikami.Miał żal,że o to mauzoleum nikt nie dba,a graffiti jakie tam są namalowane,wywarło na nim takie wrażenie,i namalował całą serię obrazów o tym mauzoleum.Pierwsze takie mauzoleum wybudowano w Prusach Wschodnich na cześć krzyżaków poległych pod Grunwaldem i bitwy z bolszewikami w 1914r.Później pochowano tam Hindenburga i przemianowano na jego mauzoleum.W 1945r Hitler kazał wysadzić Tannenberg,a Hindenburgów i eksponaty wywieziono do Turyngii.
  „www.youtube.com/watch?v=aaK_fitvh3Q”
  „www.youtube.com/watch?v=YMUdk43jNFI”
  „www.youtube.com/watch?v=ZUuAswpdgvY”
  Powodzenia!

  1. Ps.Zapomniałem o”Annaberg”na Górze św.Anny-bywałem tam wielokrotnie podczas służby wojskowej.Zauważyłeś jak faszystowskie i komunistyczne budowle są do siebie podobne.Porządkowaliśmy często śląskie parki,do tych tuneli zaglądaliśmy.
   „www.youtube.com/watch?v=sMa830WdQmo”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *